(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

Yeni Sitemiz Aktif Hale Geldi

DEĞERLİ KULLANICILARIMIZ…

          Uzun soluklu ve yoğun çalışmalarımızın sonunda internet sitemizi yeni baştan oluşturduk ve 4 Nisan 2011 Pazartesi tarihinde aktif hale getirdik. Sitemizin yapısını oluştururken, site erişebilirliğinin hem gören kullanıcılar ve hem de görmeyen kullanıcılar için uygun olmasına büyük özen gösterdik. Sitemizin üst kısmında bulunan menüler, ağırlıklı olarak gören kullanıcıların kullanımı için düzenlendi. Buradaki menülerde, gören kullanıcıların, yasal olarak girmesinde sakınca olmayan tüm içerikler yer almaktadır.Menülerin altında da, “Site İçi Arama, Anasayfam Yap, Sık Kullanılanlara Ekle, Hızlı Erişim” gibi özel menüler  bulunmaktadır. “Hızlı Erişim” menüsü, site içeriğinin hemen hemen tamamını görebilmenize olanak vermektedir.
          Sol tarafta bulunan menüler, tamamıyla görme özürlüler için düzenlendi. Buradaki menülerin en üstünde bulunan, “Görme Özürlüler İçin Üye Girişi” kitaplığımız üyesi olan görmeyenlerin giriş yapabileceği kısımdır; görme özürlü üyelerimiz, kullanıcı adı ve şifrelerini girerek sitemize buradan giriş yapabilirler. Bütün eski üyelerimizin üyelikleri, sitemizdeki “TÜRGÖK Üyelik Formu” kullanılarak yenilenecektir. Üyelik formunda üye adayının yazacağı “Ad ve Soyadı”, formda otomatik olarak kullanıcı adı şeklinde, görünecek; böylece kullanıcı adının tekrar yazılmasına gerek kalmayacaktır. Ancak aynı ad ve soyadına sahip üyelerimizin bulunması halinde sistem kendilerine seçenek sunacaktır. Üyelerimiz, “Giriş Yap” butonunun altında bulunan: “Şifremi Unuttum” butonunu kullanarak da,yeni şifrelerinin E-Posta adreslerine gelmesini sağlayabilirler. Şifre belirlenirken “doğum tarihi, telefon numarası, v.b.” yöntemler kullanılmaması ve şifrenin en az 8 karakter olması güvenlik bakımından önemlidir. Kullanıcı adlarının “Ad ve Soyadı” olarak belirlenmesi unutmanın önüne geçecektir. Kullanıcı adı sitedeki giriş kısmına yazılırken, arada boşluk bırakmadan ya da “. , - _“ gibi her hangi bir işaret kullanmadan, ad ve soyad küçük harfler kullanılarak, bitişik yazılacaktır. Sistem Türkçe karakterlere uygun olarak hazırlanmıştır; bu nedenle kullanıcı adı yazılırken Türkçe karakter kullanılması önerilir. Eğer giriş başarılı olursa, “Üye Bilgileri” kısmı karşılarına çıkacak ve burada “Ad ve Soyadlarını, siteye giriş yaptıkları bilgisayarın IP Adresini ve Siteye Son giriş Tarihini” göreceklerdir. Burada IP Adresi önemlidir. Site üyelerinin aynı anda birden fazla bilgisayarda oturum açmalarının engellenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Görme özürlü kullanıcılarımızın, üyelik bilgilerini kesinlikle ikinci bir kişiyle paylaşmamalarını salık veririz. Bunun tespiti halinde, üyelik bilgilerini paylaşan kişinin üyeliği iptal edilecek ve kitaplığımızın hizmetlerinden yararlanma olanağını bulamayacaktır.
          Daha altta bulunan, “Yazı Boyutu Büyüklüğü” kısmı da az gören kullanıcılarımız için düzenlendi; burada “A-“, “A=” ve “A+” olmak üzere 3 buton bulunmaktadır… Sol taraftaki “A-“ butonuna her tıklandığında sitedeki tüm yazı karakterleri küçülecek, ortadaki “A=” butonuna tıklandığında “varsayılan karakterlere dönecek ve sağda bulunan “A+” butonuna her tıklandığında da büyüyecektir.
          Siteye giriş yapmadan: “Anasayfa, Onursal Başkanımızın Yazılı Mesajı, Onursal Başkanımızın Sesli Mesajları, Kimler Yararlanabilir?, TÜRGÖK Üyelik Formu, En Son Eklenen Kitaplar, Sizden Gelenler, Ziyaretçi Defteri, İletişim, Site Yönetimine Ulaşın” gibi, herkesin ulaşabileceği menülere ulaşacak olan görme özürlü üyelerimiz, giriş yaptıktan sonra da: “Kitap İsteme Formu, Okunma İstek Formu, Kitap Listesi, ARKADAŞ Dergisi Listesi, Linkler” gibi, TÜRGÖK üyelerine özel menüleri görebileceklerdir.
          Kitaplığımızdan kitap isteyebilmek için önce siteye giriş yapılacak ve “Kitap İsteme Formu” kullanılarak kitap istenebilecektir.”Okunma Formu” kullanılarak, kitaplığımızda okunması istenen kitaplar bize bildirilebilecektir. “Kitap Listesi” menüsünü kullanarak, sitemizdeki tüm sesli kitaplar dinlenebilecek ve arzu edildiğinde indirilebilecektir. “ARKADAŞ Dergisi Listesi” menüsü kullanılarak da derginin tüm sayılarına ulaşarak, dinleyebilmek ya da indirebilmek mümkün olacaktır. “Kitap Listesi” ve “ARKADAŞ Dergisi Listesi” menüsünde bulunan: “Eserle İlgili Sorunları Bize Bildirin” linki kullanılarak da karşılaşılan sorunlar kitaplığımıza bildirilebilecektir. “Linkler” menüsünde de görme özürlülerin kullanabileceği bir çok ekran okuyucu ve diğer programların demo sürümlerini indirme olanağı sağlanmıştır. Ayrıca ülkemizdeki ve yurtdışındaki görme özürlü kitaplıklarının linklerini, gazeteler, radyo ve televizyonlar gibi linkleri de bulmak mümkün olacaktır.
          Menülerin altında bulunan “E-Bülten Aboneliği” ni kullanarak, her ay gönderilecek E-Bültenlerin kendilerine de ulaşmasını sağlayabilirler. Daha alttaki “Arkadaşınla Paylaş” kullanılarak da sitemizin istenilen kişilere ulaştırılması sağlanabilir.
          Sitenin sağ üst tarafında bulunan: “Tanıtım Videomuz” da kolaylıkla izlenebilmektedir. Onun altında “Sizden Gelenler” bulunmaktadır: burada da site kullanıcılarımızdan gelen son 5 mesaj yayınlanmaktadır. Daha altta da son olarak “Sosyal Paylaşım” kısmında: “Facobook, Twitter ve Youtube” sayfalarımızın linkleri görülecektir.
          Sitemizle ilgili karşılaşabileceğiniz sorunları ve önerilerinizi, “Site Yönetimine Ulaşın” menüsünü kullanarak bize bildirebilirsiniz.
                                                                                                          Turgay TUFAN