(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

Nature 2010

Nature 2010
Yayınlanma Tarihi: 22 Haziran 2010
Nature 2010

OPET Kurulu Üyesi Nurten Öztürk, çevreye ve doğaya olan tutkusunu 20 yıldır amatör olarak uğraştığı fotoğrafçılık sanatında da sürdürüyor. Nurten Öztürk, doğa fotoğrafları ve “fizyogram” tekniği ile çektiği fotoğraflar arasından seçilen 150 fotoğrafın yer aldığı 3. kişisel sergisi, “Nature 2010”, Rahmi M. Koç Müzesi’nde açıldı. “Nature 2010”un geliri ise, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK)’e bağışlanıyor. Rahmi M. Koç Müzesi’nin Yönetim Kayıkhane bölümünde yer alan sergi, 16 Ağustos’a kadar gezilebilecek.

Geliri Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK)’e bağışlanan sergi, Nature ve Fizyogram olmak üzere iki ayrı temadan oluşuyor. Doğa fotoğraflarının yer aldığı Nature Serisi ve doğaçlama gerçekleştirilen ışık denemelerinden oluşan Fizyogram Serisi’nde toplam 150 fotoğraf sergileniyor. Tüm fotoğrafların sergileme ve aydınlatması, Kayıkhane’nin özellikleri gözetilerek hazırlanan özel bir tasarımla gerçekleştirilirken, sergide yer alan fotoğraflar ise 250 sayfalık özel bir kitapta toplandı.

Sergi 4

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Hakkında:

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK), ülkemizde yaşayan görme özürlüler ile yurt dışında yaşayıp da Türkçe bilen görme özürlülerin, yazılı kaynaklara erişimini sağlamak için kurulmuştur. Görme özürlülerin eğitimleri ile kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet eden Türkiye’nin ilk ve tek görme özürlüler kitaplığıdır. Kitaplık hizmeti alan görmeyenler bu vasıta ile kendi kitaplıklarını da oluşturmaktadır.

TÜRGÖK, Türkiye’nin her yerine ayrıca İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika ve Almanya’ya ücretsiz ve geri iadesiz hizmet vermektedir. Hizmet ulaştırdığı görme özürlü üye sayısı ise 2700 kişiyi aşan TÜRGÖK, üyelerine sesli ve Braille (kabartma) baskılı roman, ders kitabı, ÖSS, KPSS, SBS, açıköğretim  (lise, ilköğretim) soru bankaları ve sınav testleri hazırlamaktadır. Ayrıca aylık yayın organları olan; ilköğretim 1. kademe öğrencileri için “Yavru Balarısı”  (Braille Kabartma) dergisi 2. kademe öğrencileri için “Balarısı”  (Braille Kabartma) dergisi, lise öğrencileri ve yetişkinler için de sesli MP3 formatında “Arkadaş” dergisi hazırlanarak ücretsiz olarak kargo ile adreslerine gönderilmektedir.

Tüm bu hizmetler,  sayıları 200’ü aşan gönüllü destekçi sayesinde üretilmektedir.