(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

Gönül Gözleriyle Yazdıkları Öyküleri Ödüllerle Taçlandırdılar

Fotoğraf

          İzmir'de görme özürlülerin eğitimleri ile kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet etmek amacıyla 2004 yılında kurulan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı'nın düzenlediği “Görme Özürlüler Arası Birinci  Öykü Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. 

          Görme özürlülerin eğitimleri ve kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet etmek amacıyla Av. Gültekin YAZGAN önderliğinde kurulan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın kütüphaneler haftasında başlattığı öykü yarışması engelliler haftasında sonuçlandı. Türkiye’nin dört bir tarafından gönderilen 30 öykü, edebiyat dünyasının önemli isimlerinden Birsen FERAHLI, Canan TAN, Mavisel YENER ve Hidayet KARAKUŞ tarafından değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda jüri üyeleri, üç mansiyon ödülünün dışında teşvik amacıyla çok beğendikleri bir esere de jüri özel ödülü verdi.

          Kütüphaneler Haftası’nda başlayan ve Engelliler Haftası'nda sonuçlanan yarışmada Önder ERESKİCİ,  Timpani Kazası isimli eseri ile birinci oldu. Hasibe Gezgin BOZTEPE, “Çok Sesli Renkler” isimli eseriyle ikinci olurken “Tamamlanmamış Düşler” isimli eseriyle Mehmet GÜZEL üçüncü oldu. Gümüş Kanatlı At ve Ahmet (Sese Direniş ve Sese Yükseliş), Boşluk, Kırmızı Kapaklı Kitap isimli eserlerin sahipleri Cankut DEĞERLİ, Musaffa DERMAN ve Ali Haydar BEN mansiyon ödülüne sahip oldu. Jüri özel ödülünü ise “Koca Kulaklı Göz” eseriyle Nur BERTAN kazandı. Birinci ve ikinciye netbook bilgisayar, üçüncüye cep telefonu verilen yarışmada, mansiyon ödülü sahiplerine de ses kayıt cihazı verildi. Jüri özel ödülünün sahibi olan Nur BERTAN'a ise, jüri üyelerinin kitaplarından oluşan bir set hediye edildi.

Fotoğraf

Teşekkürler TÜRGÖK

          Yarışmanın birincisi ERESKİCİ, “Yıllardan beri kulaklarımla okuduğum kitaplar, Kafka ve Sabahattin Ali bana yardım etti. Birinci olduğumu telefonla öğrendim. Birden yolum aydınlandı. Teşekkürler TÜRGÖK” dedi.

          İkinci olan Boztepe ise, TÜRGÖK Ailesine yarışmayı düzenlediği için teşekkür etti. “Bize kendimizi ifade etme olanağı yarattığı için onlara minnettarız. “Ses” temalı bu yarışmada, “Çok Sesli Renkler” öykümle ikincilik ödülüne layık görülmem beni onurlandırdı. Bu tür ödüller benim yazma isteğimi kamçılıyor” dedi.
Fotoğraf

Gelenekselleşecek bir etkinliğe imza attık

          TÜRGÖK Yönetim Kurulu Başkanı Tülay YAZGAN da kitaplıkların bir kitap deposundan ibaret olmadığının altını çizdi,  eğitime ve kültürel gelişime hizmet eden etkinliklerin de düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Bu amaçla gelenekselleşecek bir etkinliğe imza attıklarını belirten YAZGAN, “Yarışmayı özellikle kütüphaneler haftasında başlattık ve  engelliler haftasında sonuçlandırdık. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz, gelecek senelerde sürdürmek istediğimiz bu yarışmaya ilginin ve katılımın artacağına inanıyoruz" dedi.