(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

Fizik Y. Mühendisleri Berksan - Dr. Yüksel ATAKAN


Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığının büyümesine ve kendi binasında daha çok görme özürlüye hizmet vermesine yaptıkları büyük bağışla olanak sağlayan değerli dostlarımız Berksan - Yüksel ATAKAN çiftine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. 

Yüksel Ve Berksan ATAKAN Çiftinin Birlikte Görüntülendiği Bir Fotoğraf

2008 yılında kitaplığımızı gezen ve kurucumuz değerli Gültekin YAZGAN’dan çalışmalarımızla ilgili ayrıntılı bilgi alan Berksan ve Yüksel Atakan çifti o günden beri kitaplığımıza gönül bağlamış, sorunlarımızla yakından ilgilenerek bunların çözümüne katkıda bulunmaya çalışmışlardır. Kitaplığımızın o günlerde kiralık küçük bir apartman dairesinde çok zor koşullarda çalışması ve kiraların zorlukla ödenebilmesi en büyük sorunumuz olduğundan kendilerine yeni geniş bir iş yeri edinmemizin yollarını aradığımızı aktardık. Onlar, bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak istediklerini önerileriyle birlikte bizlere yazdılar ve kendilerinin Gültekin beyle bu konuda epey yazışmaları oldu. Yeni çalışma yerimiz, gönüllülerimizin yollarda çok zaman yitirmeden gelebilecekleri bir uzaklıkta olmalıydı. Kitaplık çalışmalarının yapılmasını sağlayacak geniş bir apartman dairesi yakın bir yerde bulunabildi ama fiyatı epey yüksekti. Kendileri, bunun yarısını bağış olarak kitaplığa verebileceklerini, diğer yarısının da resmi kurumlardan karşılanmasının yerinde olacağını önerdiler. Türkiye’de başka böyle bir kitaplık yoktu. Kitaplıkta 400 gönüllünün büyük emek ve özveriyle yaptıkları kabartma kitaplar, CD ve dergiler, o gün 4000 (bugün 6000) görme engelliye ücretsiz ulaştırılıyordu. Atakan çifti, aslında TÜRGÖK’ün yapmakta olduğu bu işi devlet’in yapması gerektiğini belirterek, devlet‘ten bu kitaplığa büyük destek sağlanmasının istenmesini belirtti. Bu düşünce ve öneriler, Gültekin beyin öncülüğünde, tüm ilgili kurumlara, görüşmelerle iletildi ve binanın yarı fiyatı ancak karşılanırsa kendilerinin kitaplığımıza bu büyük bağışı yapacakları bildirildi. Ancak, ne yazık ki olumlu bir yanıt ve destek alınamadı. Daha sonra Yeni Asır gazetesinin çok değer verdiğimiz duyarlı girişimi sonucu tüm Ege’ye yönelik açtığı bağış toplama kampanyası ve Ege’lilerin değeri katkılarıyla binanın yarı fiyatı karşılanabildi ve Atakan’lar da diğer yarısını karşılayınca, bina satın alındı ve 2010 yılında yeni binamızda geçebildik. Böylelikle sadece çok daha elverişli bir çalışma ortamına kavuşmadık, aynı zamanda bu binayla kitaplığımızın kalıcılığı sağlanmış oldu ki kurucumuz sevgili Gültekin Yazgan’ın da en büyük arzusu buydu. 2012 başında aramızdan ayrılmadan önce kendisinin,TÜRGÖK’ün kiraya gerek kalmadan kendi binasıyla kurumlaşarak bunu yaşayabildiği ve çok sevindiği için bizler de mutluyuz.

Daha sonra yeni iş yerimiz, çok çeşitli ve yoğun çalışmalarımıza dar gelmeye başlayınca yine Atakan dostlarımız yardıma koştular ve binamıza bitişik küçük ama iki katlı iş yerinin satın alınması için büyük katkı sağladılar ve binayı satın alabildik. Şimdi bu yeni çalışma yerimizde çocuklara kabartma kitapların ödünç olarak verilmesi / yollanmasıyla ilgili Gültekin beyin özlediği ‘Hayalden Gerçeğe’ projemizi gerçekleştirebiliyoruz. Böylelikle çocuklar parmaklarıyla okuma zevkini tattıkları gibi ödünç aldıkları kitapları iyi kullanıp geri yollama alışkanlığını da kazanıyorlar.

Baskı makinaları için gereken kağıt yığınları ve dosyalar tavana kadar yükselince TÜRGÖK’e bir de ardiye gerekti. Hemen 50 metre uzağımızdaki uygun bir iş yerini de bize bağışlarıyla alarak, 6000 kişiye hizmet veren binalarımızda bizleri rahatlattılar.

Atakan çifti bunlardan başka ABD doları cinsinden 2043 yılı vadeli büyük bir Eurobond miktarını, gelecekte olabilecek deprem, yangın, su baskını gibi afetler ya da binanın tümüyle yenilenmesi için kullanılmak amacıyla banka hesabımıza aktardılar. Bunun faizi ise TÜRGÖK’ün aylık giderlerinin karşılanmasına epey bir katkı sağlamakta.

Atakan çifti bunlardan başka, zaman zaman eksiklerimizin tamamlanmasında baskı makinalarımızın İsveç’ten getirtilen parçalarının sağlanması gibi sorunlarımızda da destek oluyorlar.

Berksan-Yüksel Atakan’ın arzuları, kitaplığımızın herkes tarafından desteklenmesi, çalışmalarını geliştirerek, karanlık dünyada yaşayan daha çok görme engellilere pencere olaup, ışık tutmayı, sürdürmesidir.

Berksan-Yüksel Atakan’ların mesleki özgeçmişleri kısaca:

1969’dan beri Almanya’da bulunan Berksan – Yüksel ATAKAN, 1961’de Ankara Üniversitesi Fizik Y.Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Türkiye’de çeşitli kurumlarda fizikçi olarak çalıştılar. Yüksel Atakan Uluslarası Atom Enerjisi bursunu kazanıp önce Viyana’ya gitti, sonra da Almanya’nın Heidelberg Üniversitesinde 1972 sonunda doktorasını yaptı. Daha sonra Mannheim’daki Brown Boveri şirketinin nükleer santralların projelendirilmesiyle ilgili bölümünde 15 yıl radyasyon fiziği konusunda çalıştı, daha sonra da 10 yıl Siemens’in Hanau’daki nükleer yakıt elemanları bölümünde proje yöneticisi olarak görev yaptı.

Berksan Atakan da Türkiye’de çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra, Almanya’da Mannheim’daki Brown Boveri şirketinde radyo verici antenlerinin projelendirilmesinde 15 yıl çalıştı. 1983’de Almanya’da Consultıng bürosu açan Berksan Atakan Avrupa’nın çeşitli radyo şirketleri için projeler ve hesaplar yaptı (Radyo İtalya, Radyo Vatikan, Almanya Südwestfunk, Avusturya Radyo Verici kurumları bunlardan bazılarıdır). Daha sonra 10 yıl kadar da Frankfurt bölgesindeki cep telefon iletişim sistemleriyle ilgili baz istasyonlarının projelendirilmesinde ve frekans planlanmasında danışmanlık ve proje yöneticiliği yaptı.

Şimdi her ikisi de emekli olmakla birlikte, Yüksel Atakan radyasyonların insana etkileriyle ilgili bilimsel gelişmeleri Türkiye’deki popüler bilim dergilerinde yazmayı sürdürmekte, eşi Berksan da ona yardımcı olmaktadır. Yüksel Atakan’ın son yıllarda Cumhuriyet Bilim Teknik, Tübitak, NTV Bilim, Bilim ve Gelecek dergileriyle Bilimania web, Herkese Bilim ve Teknoloji dergisi, Fizik Müh. Ve daha başka portallarda yayımlanan 100 kadar yazıları vardır (bkz. www.fmo.org.tr). Berksan ve Yüksel Atakan çiftinin Almanya’daki Duisburg üniversitesinde termodinamik bölüm başkanlığı görevinde profesör bir oğulları, bir kız ve bir oğlan torunları vardır. İlerlemiş yaşına rağmen Yüksel Atakan Almanya’da tenis turnuvalarına katılıyor. Türkiye’de Ege’de (Gümüldür/Özdere) ve Almanya’da oturdukları Heppenheim’daki gölde rüzgar sörfü yapmayı sürdürüyor.