(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

Fizik Y. Mühendisleri Berksan - Dr. Yüksel ATAKAN


Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığının büyümesine ve kendi binasında daha çok görme özürlüye hizmet vermesine yaptıkları büyük bağışla olanak sağlayan değerli dostlarımız Berksan - Yüksel ATAKAN çiftine sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. 

Yüksel Ve Berksan ATAKAN Çiftinin Birlikte Görüntülendiği Bir Fotoğraf

        1969’dan beri Almanya’da yaşayan Berksan – Yüksel ATAKAN, 1961’de Ankara Üniversitesi Fizik Y. Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra birlikte Çekmece Nükleer Araştırma Merkezinde çalışmışlardır. Daha sonra Berksan ATAKAN Ankara’da TRT Teknik bölümünde çalışmış, Yüksel ATAKAN'da DSI Araştırma Dairesinde Radyoizotop laboratuvarında görev yapmıştır. Yüksel ATAKAN Uluslarası Atom Enerjisi bursunu kazanıp önce Viyana’ya gitmiş sonra da Almanya’nın Heidelberg Üniversitesinde doktora yapmıştır.
          Bu arada Berksan ATAKAN Mannheim’daki Brown Boveri şirketinde radyo verici antenlerinin projelendirilmesinde 15 yıl çalışmıştır. Sonra Almanya’da Consultıng bürosu açmış ve Avrupa’nın çeşitli radyo şirketleri için projeler ve hesaplar yapmıştır (Radyo İtalya, Radyo Vatikan, Almanya Südwestfunk, Avusturya Radyo Verici kurumları bunlardan bazılarıdır). Daha sonra 10 yıl kadar da Frankfurt bölgesindeki mobil iletişimle ilgili baz istasyonlarının projelendirilmesinde ve hesaplanmasında danışmanlık ve proje yöneticiliği yapmıştır.
Yüksel ATAKAN doktarasını 1972’de bitirdikten sonra Mannheim’daki Brown Boveri şirketinin nükleer santralların projelendirilmesiyle ilgili bölümünde 15 yıl radyasyon fiziği konusunda çalışmış, daha sonra da 10 yıl Siemens’in Hanau’daki nükleer yakıt elemanları bölümünde proje yöneticisi olarak görev yapmıştır.
          Şimdi ikisi de emekli olmakla birlikte Yüksel ATAKAN kendi bilim dalındaki gelişmeleri Tübitak, NTV Bilim,Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji dergilerine yazmakta ve http://www.bilimania.com/ bilim sitesine radyasyondan korunma konularında sürekli yazılar yollamakta, fizikçi eşi de ona yardımcı olmaktadır. Kendisi Almanya’da senyorlar takımında tenise, tatillerinde İzmir Özdere’de de rüzgar sörfüne devam etmektedir. Berksan ve Yüksel  ATAKAN çiftinin Almanya’daki Duisburg üniversitesinde termodinamik bölüm başkanlığı görevinde profesör bir oğulları, bir kız ve bir de oğlan torunları vardır.