(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

Kör uçuş’ son yolculuğuna çıktı

     
 

Kör uçuş’ son yolculuğuna çıktı

Gültekin YAZGAN'ın Fotoğrafı

Görme engelliler kütüphanesinin kurucusu, görme engelliler için mücadele eden Yazgan yaşamını yitirdi. Yazgan, yaşamını ‘Kör Uçuş’ kitabında anlatmıştı

Türkiye’nin ilk müstakil görme engelliler kütüphanesinin kurucusu Gültekin Yazgan, 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yazgan, onursal kurucu başkanı olduğu Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı önünde düzenlenecek törenin ardından, son yolculuğuna uğurlanacak. Yazgan tarafından 2004 yılında kurulan, bir ilk olması nedeniyle “Türkiye” adını almaya hak kazanan TÜRGÖK, sadece Türkiye değil, dünyanın dört bir yanından abonelerine ücretsiz olarak sesli kitapların yanında, yetişkin ve çocuklar için Braille alfabesiyle hazırlanan dergiler yolluyor.
İzmir’deki binasında haftanın 6 günü gönüllülerin desteğiyle yeni kitapların seslendirildiği TÜRGÖK’te en büyük öncelik ise ders kitaplarına veriliyor. Gönüllüler, örneğin, küçük yaştan itibaren üyeleri olan ve Hukuk Fakültesini kazanan bir öğrencinin tüm kitaplarını seslendirdi.
Hukuku bitirdi, avukat oldu
TÜRGÖK Başkanı olan eşi Tülay Yazgan, eşinin 11 yaşında gözlerini kaybettiğini, İngilizce ve Braille alfabesi öğrendiğini, hukuk fakültesini bitirip avukatlık yaptığını söyledi. Yazgan, “Eşim, şartları eşit olmayan bir dünyada birçok şey başarabildiği için büyük bir savaşçıdır” diye konuştu.
Gültekin Yazgan, yaşam öyküsünü 2002 yılında “Kör Uçuş” kitabıyla paylaşmıştı. Yazgan, gözlerini kaybedip hastaneden çıkarken hislerini, “Kör uçuş başlıyordu” diye ifade etmişti. Tülay-Gültekin Yazgan çiftiyle tanışan Doğan Cüceloğlu da, çiftin yaşamlarını ve çalışmalarını, 2009 yılında çıkardığı “Onlar benim Kahramanım” adlı kitabında anlatmıştı.
 
 
 
Sosyal Paylaşımlar:   Facebook Logo Facebook   Twitter Logo Twitter   Youtube Logo Youtube   TÜRGÖK