(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

Tutuklu Çocuklar, Görme Engellilere 'Ses' Verecek

19 Nisan 2011, 11:2

Fotoğraf
'
"Engelli Dayanışması ile Engelsiz Gelişim Projesi" kapsamında, cezaevinde kalan çocuklar, görme engelliler için 50 bin sesli kitap okuyacak

Sabancı Vakfı, "Toplumsal Gelişme Hibe Programı" kapsamında, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı'nın (TÜRGÖK) "Engelli Dayanışması ile Engelsiz Gelişim Projesi"ni destekleme kararı aldı. Bergama M Tipi Çocuk Ceza İnfaz Kurumu işbirliğindeki projeyle, devlet tiyatrosu sanatçıları gönüllü olan tutuklu genç ve çocuklara eğitim verecek. Ardından bu çocuklar, görme engelliler için sesli kitap okuyacak. Proje Koordinatörü Füsun Dokuzoğlu, projeden TÜRGÖK üyesi olan yaklaşık bin engellinin yararlanacağını söyledi.

PROTOKOL İMZALANDI

Sabancı Vakfı, Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında bu yıl 9 yeni projeye toplam 1.1 milyon TL hibe desteği verme kararı aldı. 6 yıl önce İzmir'de görme engellilerin eğitimleri ve kültürel gelişimlerine ücretsiz hizmet etmek amacıyla kurulan TÜRGÖK ile Bergama M Tipi Çocuk Ceza İnfaz Kurumu işbirliğindeki "Engelli Dayanışması ile Engelsiz Gelişim Projesi" de desteklenen projeler arasında yer aldı. Projeyle ilgili protokolü TÜRGÖK Başkanı Tülay Yazgan, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Hüsnü Paçacıoğlu ile Genel Müdür Yardımcısı Zerrin Koyunsağan ile imzaladı. TÜRGÖK Başkanı Yazgan, 90 bin lira hibe desteği alan projenin bir yıl süreceğini ve iki dezavantajlı grubun birbirine destek olmasını amaçladıklarını söyledi.

DİKSİYON DERSİ

TÜRGÖK danışmanlığında, Bergama İnfaz Kurumu bünyesinde kurulacak ses kayıt kabininde tutuklu genç ve çocukların, gönüllülük esasına dayanarak, görme engelli çocuk ve gençler için kitap okutulması sağlanacak. Yazgan, okunan sesli kitapların gerekli teknik kontrolleri yapıldıktan sonra çoğaltılarak TÜRGÖK üyesi görme engellilere ulaştırılacağını belirterek, "Kitaplar, 12-18 yaş grubuna uygun olacak. Türk ve dünya klasikleriyle, kişisel gelişim konularında seçilecek" dedi. Sesli kitapların kalitesini sağlayabilmek için proje destekçisi olan İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarının da, Bergama Çocuk Ceza İnfaz Kurumundaki gönüllü gençlere, akıcı okuma ve diksiyon eğitimleri vereceğini belirten Yazgan, "Bu sayede hem görme engelli gençlerin okuyabilecekleri kitap sayısı artacak hem de tutuklu gençlerin okuma alışkanlıkları geliştirilecek, hayata olumlu bakmaları konusunda bir adım daha atılacak" dedi. Proje Koordinatörü Füsun Dokuzoğlu ise, "12-18 yaş arasında bulunan, TÜRGÖK üyesi yaklaşık bin engelli projeden yararlanacak. Yaklaşık 50 kitap seslendirilecek" diye konuştu.

Yurt dışına da hizmet veriyor

İzmir merkezli olan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı, Türkiye'nin her yeri ile ve İngiltere, Hollanda, Kıbrıs, Amerika, Almanya'ya ücretsiz hizmet veriyor. Üyelerine, sesli ve Braille (kabartma) baskılı roman, ders kitabı, ÖSS, KPSS, SBS, açıköğretim (lise, ilköğretim) soru bankaları ve sınav testleri hazırlıyor