(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

Görme Engellilerin Işığı YAZGAN Vefat Etti

     
 

Görme Engellilerin Işığı YAZGAN  Vefat Etti

Gültekin YAZGAN Kendisini de görme engelli olan ve hayatını engellilerin eğitimine adayan ve Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığını Kurma ve Yaşatma Derneği’nin (TÜRGÖK) Onursal Başkanı Avukat Gültekin Yazgan vefat etti.

Engellilerin toplumsal yaşamda yerini alması için unutulmaz katkılar koyan ve kendisi de 11 yaşında geçirdiği bir kaza sonucu gözlerini kaybeden eğitimci, yazar, çevirmen, avukat TÜRGÖK kurucusu ve Onursal Başkanı Gültekin Yazgan ölümüyle tüm camiayı yasa boğdu. 85 yaşında hayata gözlerini yuman Yazgan, yarın (Salı) öğle namazını takiben Alsancak Hocazade Camisi’nden son yolculuğuna uğurlanacak.

Başarılarla dolu bir hayat

Evli, 2 çocuk, 4 sorun sahibi olan Gültekin Yazgan, görme engelli olduğu yıllarda ilkokul 5’nci sınıftan ayrılmak zorunda kalsa da British Council’in Türkiye temsilcisi tarafından gönderilen bir çuval dolusu Braille alfabesiyle yazılmış kitaptan sonra görme engellilere kitap sağlayacak kitaplık kurma hayali ile çalışmaya başladı. Okulları dışarıdan bitirip Ankara Hukuk Fakültesi’ne giren Yazgan, Mithat Enç ile birlikte Altı Nokta Körleri Eğitme ve Kalkındırma Derneği’ni kurdular. Hukuk öğrencisiyken diğer yandan da Türkiye’nin ilk görme engelliler okulu olan Ankara Körler Okulu’nda tarih, sosyal bilgiler ve İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra İzmir Akşam Ticaret Lisesi’ne atanarak görenlere de göremeye biri tarafından eğitim verilebileceğini kanıtlayan Yazgan, öğretmenliğe paralel olarak serbest avukatlık yaptı. Yazgan emekli olduktan sonra kurduğu TÜRGÖK ile çocukluk hayalini de gerçekleştirmiş oldu.

 
 
 
Sosyal Paylaşımlar:   Facebook Logo Facebook   Twitter Logo Twitter   Youtube Logo Youtube   TÜRGÖK