(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

İhtiyaç Listemizi Görmek İçin Tıklayınız


Kitaplığımızda yapılan her iş bilgisayarlarla yapılmaktadır. Ses kayıtları ve bu kayıtların düzeltilmesi, kitapların tarayıcılarla taranıp daha sonra taranan bu metinlerin düzeltilmesi, hep bilgisayarlarla yapılmaktadır. Bilgisayarlar gün boyu aktif olarak çalışmakta ve zamanla hem yıpranmakta, hem de teknolojik olarak geride kalmaktadır. Bu nedenle bilgisayarlarımızın yenilenmesi gerekmektedir.
Yaklaşık Değeri: 3.000 TL'dir. Bağış Kodu: CMP-TRG.
Nero CD Yazma Programının Görüntüsü
Nero CD-DVD yazma programı hemen bütün dünyaca bilinen ve sıklıkla kullanılan, en iyi ve güvenilir yazılımlardan biridir. Kitaplığımızda kitap arşivimizden çoğaltılan sesli kitapların büyük bir bölümü bu program kullanılarak çoğaltılıp görme özürlü üyelerimize gönderilmektedir. Ses kayıtları ve düzeltmeleri tamamlanan sesli kitaplar Nero Programıyla önce imaj biçimiyle kitap arşivine kaydedilmekte, daha sonra da üyelerimiden gelen isteklere göre yine bu programla CD'lere kaydedilmektedir.
Yaklaşık Değeri: 125 TL'dir. Bağış Kodu: NGP-TRG.
Microsoft Ofis Pro TR Programı Görünümü
Ses Kayıtları İçin Kullandığımız Kulaklığın Görünümü

Sesli kitaplar kaydedilirken hem sesi kaydeden görevlinin, hem de okuyanın, kaydedilen sesi o anda duyabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle ses kaydı yapılırken biri sesli kitabı okuyanda, diğeri de ses kaydını yapan görevlide olmak üzere iki adet kulaklık kullanılmaktadır. Daha sonra ses kayıtlarındaki düzeltmeler için de kulaklık kullanılmaktadır. Nasıl okuduğumuz bir kitabın kaliteli şekilde basılması gerekiyorsa, ses kayıtlarının da görme özürlü dinleyenlere mümkün olduğunca kaliteli bir ses kaydıyla ulaştırılması gerekmektedir.
Yaklaşık Değeri: 50 TL'dir. Bağış Kodu: NUK-TRG.

Resim

Ses kayıt mikrofonlarımızın yenilenmesi gerekmektedir... görenler için nasıl bir kitabın kaliteli bir kağıdı basılmış olması ve iyi bir yazı karekteriyle basılması ne denli önemliyse, görme özürlü bir dinleyici için de kaliteli bir ses kaydıyla okunması o kadar önemlidir. Bunun için de teknik donanımın oldukça kaliteli ve ses kaydında kullanılan mikrofonun bu donanıma uygun olması gerekmektedir. Ses kayıtlarımızın daha kaliteli yapılabilmesi için mikrofonlarımızın yenilenmesi gerekmektedir.
Yaklaşık Değeri: 850 TL'dir. Bağış Kodu: RDT2-TRG.

Ses Kayıtları İçin Kullandığımız Ses Kartının Görünümü

Bilgisayarların üzerinde bulunan ses kartları sesli kitapların kaliteli şekilde kaydedilebilmesi için yeterli teknik özelliklere sahip bulunmamaktadır. O nedenle ses kayıtlarını harici bir ses kartı kullanarak yapmak gerekmektedir. Söz konusu ses kartları bilgisayarlara USB kabloyla bağlanmaktadır ve bilgisayarların üzerindedki ses kartlarından oldukça iyi bir sonuç vermektedir.
Yaklaşık Değeri: 300 TL'dir. Bağış Kodu: SK-USB.

Sound Forge Programı Görüntüsü
Sound Forge, SONY firmasının son yıllarda ürettiği en kaliteli ve kullanımı da en kolay ses kayıt ve düzenleme programlarından biridir. Kısa bir eğitimle bu programı hemen herkesin kullanması mümkündür. Bu programla her hangi bir sesi ya da müziği kaydettikten sonra kaydedilen ses ya da müzik dosyası üzerinde hata düzeltimi, değişiklikler v.s. gibi düzenlemeler rahatlıkla yapılabilmektedir 
Finereader Tarama Programı
ABBYY FineReader bir OCR programıdır. Bu programla tarayıcılarda taranan metinler (ders kitabı, başvuru kitapları, roman, öykü, İngilizce kitaplar) görme özürlülerin okuyabilmesi için kabartma olarak "Braille" (Bray) alfabesiyle basılmaktadır.
ESET NOD32 Antivirüs Programı

ESET NOD32 Antivirüs yazılımları virüslerden korunmak için en önemli yazılımlardan biridir. Özellikle son yıllarda bilgisayar virüslerinin neredeyse baş edilemeyecek kadar çok çeşitli olması antivirüs programlarının önemini artırdı. Bu nedenle antivirüs yazılımlarının kullanılması vazgeçilmez bir hal aldı.
Yaklaşık Değeri: 60 TL'dir. Bağış Kodu: EAV-TRG.


Sesli Kitap CD Fotoğrafı
Her görme özürlü üyemize ayda beş adet sesli kitap gönderiyoruz. 2013 yılı ocak ayı itibarıyla üye sayımız 4.000'i aşmış durumdadır. Bu üyelerimize her ay 5.000'in üzerinde sesli kitap CD'si kopyalanarak gönderilmektedir. Bu sayı her ay artarak sürmektedir. Bu hizmetlerimizi kesintisiz ve kiliteli şekilde sürdürebilmemiz için siz değerli hayır severlerin kitaplığımıza yapacağı katkıların önemi çok büyüktür.
ARKADAŞ Dergisi CD'sinin Fotoğrafı
ARKADAŞ Dergisi, yetişkin görme özürlü üyelerimize her ay gönderdiğimiz bir süreli yayındır. Bu dergi bir kültür, sanat ve edebiyat dergisidir; sesli bir dergidir. Yaklaşık 3.000 görme özürlüye her ay hiç kesintisiz ulaştırılmaktadır. Bu derginin yayımlanmasının kesintisiz şekilde sürdürülebilmesi de sizlerin değerli katkılarıyla mümkün olmaktadır.
 
Havale açıklamasında, yapacağınız bağış için kod numarası belirtmeniz ricasıyla
             teşekkür eder, katkılarınızı bekleriz
                  Bağışlarınız İçin Banka Hesap Numaralarımız>>>