(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

TÜRGÖK Niçin Türkiye`nin İlk Ve Tek Kitaplığı? - Tülay YAZGAN


2003 yılında Gültekin Yazgan’ın önderliğinde kurulan İzmir Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği 2004 yılında İzmir Görme Özürlüler Kitaplığı olarak faaliyete başladı.

Kitaplığımızın Tüzük’te belirtilen amacı yalnızca görme özürlülerin eğitimlerine, sosyal ve kültürel gelişimlerine destek olmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için sesli ve kabartma kitaplar üretmek; aylık sesli ve kabartma dergiler çıkartmak; ödünç kabartma kitap hizmeti sunmak; her türlü sınava yönelik sesli ve kabartma kitaplarla destek vermektir. En önemli hizmetlerinden biri de İngilizce kabartma ders kitapları basarak öğrencilerimizin başarılı olmalarını sağlamaktır. Ayrıca her yıl yaptığımız öykü yarışması ile üyelerimizi yazmaya yönlendirmekteyiz.

Gültekin Yazgan bu kitaplığı kurarken, yaşamı boyunca ödünç kitap aldığı, Londra’daki National Library for the Blind’ı örnek almıştır. 1854 yılında kurulan bu kitaplık sadece görme özürlülere kitaplık hizmeti vererek onbinlerce kitabı ödünç olarak göndermektedir.

Kitaplığımız bir sivil toplum kuruluşu olup sadece kitaplık hizmeti veren ve karşılığında ücret almayan bağımsız bir kurumdur. Faaliyetlerini, sadece yapılan bağışlarla sürdürmektedir.  Özverili gönüllülerimizin desteği başarımızın temelini oluşturmaktadır.

Görme özürlü kişilere uzun yıllar boyunca özellikle sesli ve kabartma kitap üreten kurumlar bulunmakta; ancak bunlar bir üniversiteye, belediyeye, bir devlet kitaplığına ya da çeşitli amaçları olan bir derneğe bağlı olarak  faaliyet göstermektedir.

Bu açıdan TÜRGÖK, Türkiye’de kurulmuş, görme özürlülere hizmet veren   ilk ve tek bağımsız kitaplıktır. 2006 yılında İç İşleri Bakanlığına yaptığımız başvurunun incelenerek değerlendirilmesi sonucu, tek olması nedeniyle Türkiye unvanı eklenmiş ve kitaplığımızın adı “Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı” adını almıştır.  Kısaltılmış adı TÜRGÖK’tür.

Kitaplığımızın şubesi yoktur ve hizmetlerini Türkiye’nin her köşesinde ve yurt dışında üyemiz olan kişilere ücretsiz olarak ulaştırmaktadır. 

Tülay YAZGAN