(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

TÜRGÖK ve Sabancı Vakfı Arasında “Engelli Dayanışması ile Engelsiz Gelişim Projesi”

          Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı ve Bergama M Tipi Çocuk Ceza İnfaz Kurumu’nun “Engelli Dayanışması ile Engelsiz Gelişim Projesi”, Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı tarafından, 2011 yılında desteklenecek projeler arasında yer almayı başardı.
          Proje, TÜRGÖK adına Dernek Başkanı Tülay YAZGAN, Sabancı Vakfı adına Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Hüsnü PAÇACIOĞLU ve Genel Müdür Yardımcısı Zerrin KOYUNSAĞAN tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde imzalanan protokolle kamuoyuyla paylaşıldı.
          Protokolimza törenine katılan TÜRGÖK Başkanı Tülay YAZGAN, “190 proje arasından hibe almaya hak kazanan projemiz, iki dezavantajlı grubun birbirine destek olmasını amaçlamaktadır. 12 ay sürecek projede, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı danışmanlığında, Bergama İnfaz kurumu bünyesinde kurulacak ses kayıt kabininde, tutuklu genç ve çocuklara, gönüllülük esasına dayanarak, görme özürlü çocuk ve gençler için kitap okutulacak; okunan sesli kitaplar, gerekli teknik kontrolleri yapıldıktan sonra çoğaltılarak TÜRGÖK üyesi görme özürlülere ulaştırılacak. Projede seçilecek kitaplar, 12-18 yaş grubuna uygun, Türk ve Dünya klasikleri, kişisel gelişim kitapları olacak” dedi.
          Sesli kitapların kaliteli olmasını sağlayabilmek için Proje Destekçisi İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçıları tarafından Bergama Çocuk Ceza İnfaz Kurumundaki gönüllü gençlere, akıcı okuma ve diksiyon eğitimleri verilecek.
          Bu sayede, hem “görme özürlü” gençlerin okuyabilecekleri kitap sayısı artacak, hem de “okuma özgürlüğünden yoksun” gençlerin okuma alışkanlıkları geliştirilecek, yaşama olumlu bakmaları konusunda bir adım daha atılacak.