2009-2011 Faaliyet Raporları

2009 -2011 Faaliyet Raporumuz

Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği’nin 2009-2011 Yönetim Kurulu Çalışma Raporu

19 Şubat 2009’dan 17 Şubat 2011 gününe kadar geçen iki yıl içerisinde yapılan çalışmalara ve etkinliklere ilişkin bilgileri saygılarımızla sunuyoruz:

Yönetim kurulumuzun çalışma raporunda yer alan yerimizin darlığı nedeniyle daha geniş bir yer sağlamak için açılmış bulunan kampanyada, büyük destek sağlayan Yüksel-Berksan ATAKAN ailesine, Yeni Asır yönetimine ve bu kampanyaya bağışta bulunan tüm hayırseverlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Başkanımız Gültekin YAZGAN 25 Mayıs 2010 tarihinde sağlık nedeniyle başkanlıktan ve yönetim kurulu üyeliğinden ayrılmıştır. Yerine yedek üyelerden Tülay Yazgan geçmiş ve yönetim kurulu kararıyla başkanlık görevini üstlenmiştir. Sayın başkanımıza ise Onursal Kurucu Başkan unvanı verilmiştir.
            
Sayın Berksan - Yüksel ATAKAN, Sayın Doğan CÜCELOĞLU, Sayın Şebnem BURSALI Yönetim Kurulu kararıyla onursal üye olarak aramıza katılmıştır. 
            
Son 2 yıllık dönemde yine Yönetim Kurulunun yaptığı çalışmalar şöyle özetlenebilir.

1. İki yıllık hizmet döneminde Yönetim Kurulumuz 110 toplantı yaparak gerekli kararları almış ve uygulamıştır.

2. Bu dönemde katılan değerli üyelerimizle Dernek üye sayımız 57 olmuştur . Görme özürlü üye sayımız 3460 dır. Amacımız bu sayıyı katlayarak büyütmektir.

3. İki yıl içinde Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığında emek harcayan gönüllülerin sayısı artarak 450’ye ulaşmıştır. Gönüllülerimiz başlıca şu işlerde emek harcamaktadır: Canlı okuma, kitap tarama, taranan metinlerin düzeltilmesi, gönderilecek dergilerin ve konuşan kitapların paketlenmesi, kermes… Kitaplığımızın çalışmaları gönüllülerimizin harcadıkları emek sayesinde aksamadan yürütülmektedir. Kendilerine teşekkürlerimizi sunarız. 
Üniversite ve lise öğrencileri de kitaplığımızda sosyal sorumluluk dersleri kapsamında çalışmaktadırlar.

4. 2011 Ocak ayının sonunda sayıları 3460’ı bulan TÜRGÖK üyelerinin bildirdikleri istek üzere gönderilen konuşan kitap sayıları hakkında şu bilgileri verebiliriz:

- Bu dönemde öğrencilere 11850, öğrenci olmayan TÜRGÖK üyelerine 8437 olmak üzere toplam 20287 konuşan kitap;
Üniversitelerde okuyan öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını koşullarımız elverdiği ölçüde karşılamak için, kabartma kitaplar basılmış ve ihtiyacını bildiren öğrencilere gönderilmiştir. 
Aynı şekilde birçok ders kitapları seslendirilerek MP3 CD formatında kendilerine ulaştırılmıştır.

5. Üniversite yerleştirme sınavına destek olmak amacıyla test kitapları seslendirilmiştir ve Final dergisinin haftalık testleri eşzamanlı okunarak gönderilmektedir.

6. Öğrencilerimizin İngilizce ders kitapları ihtiyacını karşılamak amacıyla bir komisyon kurulmuş ve bu arkadaşların özverili çabalarıyla bir çok öğrencimizin ihtiyaçları karşılanmış; böylece kabartma ve sesli kitaplar sayesinde başarılı olmaları sağlanmıştır.

7. İlköğretimde okuyan TÜRGÖK üyeleri ve körler okullarının kitaplıkları için aylık iki kabartma yazılı çocuk dergisi yayımlanıyor. Bunlardan 1-3. sınıflarda bulunan TÜRGÖK üyesi çocuklar için yayımlanan Yavru Balarısı Dergisinin Şubat 2011 Ocak ayı tirajı 227’dir. İlköğretiminin 4-8. sınıflarında bulunan TÜRGÖK üyesi çocuklar için yayımlanan kabartma yazılı Balarısı Dergisinin 2011 Ocak tirajı 382’dir.

8. Liselerde ve yüksek öğretim kurumlarında okuyan TÜRGÖK üyeleriyle öğrenci olmayan TÜRGÖK üyeleri için Arkadaş adında sesli bir kültür ve edebiyat dergisi yayımlanıyor. Arkadaş Dergisinin 2011 Ocak tirajı 2185’dir.

9. 23 Nisan , Yeni Yıl ve yaz tatili armağanları olarak ilköğretim okullarında okuyan TÜRGÖK üyelerine toplam 720 öykü kitabı kabartma basılarak gönderilmiştir.

Ayrıca; 
1. İzmir Amerikan Yetişenler Derneği için bağış karşılığı kitap basıp gönderildi.
2. Adana körler okulu için sponsorluk karşılığı 5000 sayfalık kitap basılıp gönderildi. 
3. Bursa çekirge Rotary Kulübünün bağışı karşılığı kitap basıp gönderildi

PROJELER; Değerli arkadaşlarımızla kurulan proje grubu yeni projeler üretmekte ve projeleri gerçekleştirmektedir

A. Gerçekleşen projelerimiz:
1.İŞKUR PROJESİ

İlimizde görme engelli bireylerin yaşam standartlarını artırmak, onların iş piyasasında görenlerle rekabet edebilmelerini ve hayatın büyük kısmını kapsayan bilgisayar ve internet gibi konularda eğitim alabilmelerini sağlamak amacıyla İşkur ile ortak projemiz olarak açılan 
Bilgisayar İşletmenliği Kursu’nun 4. dönemini sürdürmekteyiz. Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nda bugüne kadar 32 görme engelli kişi Bilgisayar kurslarımızdan faydalanmıştır. İşkur projesini Proje sorumlusu arkadaşımız Çiğdem UYGUN başarıyla yürütmektedir. Kendisine teşekkürlerimizi sunarız.

2. İZKA PROJESİ   

İZKA projesi kapsamında Türk Dil Kurumu imla kılavuzu Türkiye’de ilk olarak kabartma basılmış, ayrıca gönüllüler tarafından seslendirilmiş sesli CD’si hazırlanmıştır. İmla Kılavuzu İzmir ilindeki liselere, üniversitelere ve kitaplıklara gönderilmiştir.Bu proje aynı zamanda Tülay Aktaş Güç Birliği Hizmet Ödülü kazanmıştır

3. Karşıyaka Soroptimist kulübü ile ortaklaşa bir proje yapılarak kadınlarla ilgili bir kitap seslendirilmiş ve 500 kadın TÜRGÖK üyemize yollanmıştır.

4.Güzelbahçe Rotaract kulübü ile yapılan bir proje kapsamında görme özürlü ilköğretim öğrencileri arasında Çanakkale zaferi ile ilgili “cepheden anneye mektup” konulu bir kompozisyon yarışması düzenlenmiş ve kazanan 3 ilköğretim öğrencisi ödüllendirilmiştir.

5. Buca Rotaract kulübü’nün internetimize kitaplarımızın konulması ve yeni web sitemizin hazırlanması için yaptığı proje gerçekleşmiştir.

B. Sonucu beklenen PROJELER:

1. Bergama İnfaz ve tutukevi ile yapılan proje: Proje metni 8 Kasım Pazartesi Sabancı Vakfına teslim edildi, İlk elemeden geçti. Değerlendirme Komitesi 24 Şubatta İzmir’e gelerek mülakat yapacak..Sayın Füsun DOKUZOĞUZ proje sorumlusu olarak projeyi yürütüyor. Sonuç bekleniyor.

2. Turkish Philanthropy Funds’ın web sitesine alınma hakkını kazandık ve üniversite girişi için LYS edebiyat konu anlatımlı test kitabının 65 tane kabartma baskısı ve 65 tane sesli cd olarak basılması için yaptığımız projeyi beğenerek desteklediler ve 15 bin dolarlık bir parasal yardım sağlanıyor. Sayın Elena KANER proje sorumlusu olarak Şubat sonunda projeyi gerçekleştirmek için kurduğu ekiple çalışıyor. Kendisine ve ekibine teşekkür ederiz

C. ETKİNLİKLER:    

1. Sakıp Sabancı Vakfının CNN Türk’te gerçekleştirdiği Fark Yaratanlar programına Başkanımız Gültekin YAZGAN yaşamı ve gerçekleştirdiği Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı nedeniyle seçilerek katılmış ve televizyonda program yayımlanmıştır.

2. Prof. Dr. Yankı YAZGAN geniş bir kitleye konferans vermiş ve geliri kitaplığımıza bağışlanmıştır.

3. Prof. Dr. Doğan CÜCELOĞLU, Gültekin YAZGAN’ın yaşam öyküsünü anlatan “Onlar Benim Kahramanım” kitabını yazmış ve 6. baskısını yapan kitabın gelirini kitaplığımıza bağışlamıştır. Aynı zamanda kitaplık yararına verdiği konferansla kitaplığımıza gelir sağlanmıştır.

4. Kitaplığın kuruluşunun 5. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanmış, Türkiye’de görme özürlülere çağrı yapılarak birlikte bir kutlama yapılmış ve bu etkinlikte okuma tiyatrosu, şiir ve söyleşilere yer verilmiştir. 6. kuruluş yılı da etkinliklerle kutlanmıştır.

5. İstanbul ve İzmir’deki kitap fuarlarına stant açarak katılmış ve bu yolla daha çok görme özürlüye ve gönüllüye ulaşılmıştır.           

6. Sen Joseph lisesinin kuruluş etkinliklerine stant açarak katılıp tanıtım sağlanmıştır.

D. ZİYARETLER

Gazeteciler Cemiyeti başkanı Sn. Atilla SERTEL kitaplığımızı ziyaret etmiştir.

Tesev yetkilileri Burak Bey ve Gönül Hanım derneğimizi ziyaret etmişlerdir.

Martı İtalyan Okulu ile bir söyleşi gerçekleşmiştir.

İzmir Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi Öğrencileri Öğretmenleri Funda Hanım ile birlikte Kitaplığımızı ziyarete gelmişlerdir.
Opet Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Nurten ÖZTÜRK’ün Türgök yararına “Natura 2010” Fotoğraf Sergisi açılışı yapıldı. 3.Başkan Yardımcımız Sn. Çiğdem UYGUN bu açılışa Kitaplığımızı temsilen katılmış olup, tanıtıcı belgelerimiz de verilmiştir. 
12-13-14 Mart.2010 tarihlerinde yapılan Kukla Oyun Yarışmasında dereceye giren görme özürlü çocuklar Kitaplığımıza gelmişler ve kendilerine Yönetim Kurulu Üyelerimiz tarafından kabartma olarak basılan Teşekkür Belgeleri tören düzenlenerek verilmiştir. 
Konak Best Western Otel’de Gönüllülerimiz ile birlikte bir toplantı gerçekleştirilmiştir. 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU’nun eşi Sayın Türkegül KOCAOĞLU ziyaretimize gelerek, Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından derneğimiz hakkında bilgilendirilmiştir. 
Güzelbahçe Özel Piri Reis Okulu öğrencileri öğretmenleri Feride Nur Hanım ile ziyaretimize gelmişler, gerekli bilgiler, slayt gösterileri ve çeşitli düzenlemelerle kitaplığımız tanıtılmıştır.
Karşıyaka Özel Piri Reis Okulu öğrencileri de öğretmenleri Canan Hanım ile Ziyaretimize gelerek, gerekli bilgiler, slayt gösterileri ve çeşitli düzenlemelerle kitaplığımız tanıtılmıştır
            Başkanımız ve Yönetim Kurulu Üyeleri İzmir Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Kayhan ERÇİYES’e kitaplığa armağan ettiği ekran için teşekkür ziyaretinde bulunmuşlar ve plaket sunmuşlardır.
            Tüpraş Rafinerisinde Başkanımız ve Bşk yardımcısı Çiğdem UYGUN’un katılımıyla Derneğimizi tanıtıcı bir sunum yapılmış ve Özge Hanım ve diğer yetkililer ile bir söyleşide bulunulmuştur.
Karabağlar Belediyesi’nin Çalıkuşu Kültür Merkezinde Engelliler günü nedeniyle Derneğimiz ile ilgili Üyelerimiz tarafından bir sunum yapılmıştır.
            İl Milli Eğitim Müdürü Ragıp ÜYE ve yardımcıları derneğimizi ziyaret etmiş ve kitaplığımız ile ilgili bilgi, yönetim kurulu başkanımız ve üyelerimiz tarafından kendilerine iletilmiştir. Sayın müdürümüz teşekkür belgesi göndermiştir.
            Değerli üyemiz Oya GÖKTEPE Amerikan Lisesinde bir sunum yaparak Braille kulübünün kurulmasını sağlamış ve 10 kişilik bir öğrenci grubu öğretmenleri ile birlikte Kitaplığımızı ziyarete gelmişlerdir 
            Yeni Asır TV’de sabah kuşağı programı içinde sunucu Gonca Hanım’ın daveti ile saat 09.00 – 09.45 arasında Başkanımız Tülay Hanım Derneğimiz hakkında ve faaliyetlerimiz ile ilgili bir konuşma gerçekleştirmiştir.
            Yönetim Kurulu Başkanımız ve yardımcıları Çağdaş Yaşam Derneği’nin İzmir şubesinde akşam etkinliğinde bir sunum gerçekleştirmiştir.

            Yönetim Kurulu Başkanımız, Çiğdem Hanım ve Elena Hanım İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaret etmişlerdir.
Hasan Sağlam Öğretmen Evi’nde Milli Eğitim yetkilileri ile birlikte bir toplantı gerçekleştirilmiştir. 
MEB Özel Eğitim Genel Müdürü Ruhi KILIÇ Kitaplığımızı ziyaret etmiş ve teşekkürlerini iletmiştir. Ayrıca Bakanlıktan teşekkür belgesi gönderilmiştir.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Psikoloji Bölümü Başkanı Doçent Biran MERTAN kitaplığımızı ziyaret etmiş; Kıbrıs’a dönüşünde Batı ölçütlerinde bir kitaplık kurduğumuzu belirten teşekkür mektubu göndermiştir. 
Yaşar Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencileri kitaplığımızın tanıtımı ile ilgili proje hazırlayıp sunumunu yapmışlardır. Projeleri uygulanabilir fikirler içermektedir. Yönetim kurulu üyemiz Burçay hanım öğrencilerle iletişimi sağlayarak tanıtımımızı sağlamıştır.

E. SPONSORLARIMIZ

Çocuk dergileri ve A-4 boyutunda basılan kabartma kitapların kağıdını sponsorumuz ALKİM Kağıt A.Ş. kuruluşumuzdan beri sağlamaktadır. 
Tüm matbaa işlerimizin sponsoru, Sistem Serigrafi Matbaacılık ve Ambalaj Sanayi Limited şirketidir. 
Artı Element Limited şirketi reklam ve tanıtım işlerimizle uğraşan sponsorumuzdur. 
Sosyal Sigorta ile ilgili işlerin sponsoru Sayın Yüksel TURAK’tır. 
Kitaplık ve Derneğimiz ile ilgili işlerin görülmesinde çok büyük payı olan sponsorlarımıza içten teşekkürlerimizi ifade etmek isteriz. Kitaplığımızın daha çok hizmet verebilmesi için sponsor sayısında artış gereklidir.

Geri Dön