ANASAYFA - Haberler - Sabancı Projesi EKİM ZAMANI

Sabancı Projesi EKİM ZAMANI

Sabancı Projesi EKİM ZAMANI

18.10.2012 -Elif Ergu

Sabancı Vakfı 2008 yılından bu yana kadın, genç ve engellilere yönelik Toplumsal Gelişme Hibe programı uyguluyor. Türkiye’nin farklı illerinden sivil toplum kuruluşlarının projelerine vakıf destek oluyor. Dün Sabancı Center’da hibe alan programların temsilcileri vardı. Onların bir kısmını dinledik. Genç kadınlar, engelliler çok güzel, gerçekten de toplumsal bir dönüşüm yaratacak projelere imza atmış. Heyecanlarına ortak olmak güzeldi. Projelerden kısaca söz edebileceğim ama öncelikle Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın konuşmasından alıntılar yapmak istiyorum. 

Güler Sabancı, vakfın 71 ilde 60 bin kişiye ulaştığını söyledi. 5 yılda 28 proje hayata geçmiş. Güler Sabancı, buna “Toplumsal Gelişme Bahçemiz” dediklerini anlattı. ‘Bu projelerle kadın, genç, engellilerin sosyal adalete kavuşması toplumsal ve ekonomik katılımların artmasına vesile olduk.Geçtiğimiz ay Clinton Küresel Girişimi tarafından dünyanın farklı ülkelerinden gelen liderlerin katıldığı toplantıda, Bill Clinton bize çocuk gelinler projesi için teşekkür etti. Onlarla ortak çalışma yürüteceğiz’ dedi. Vakfın bugüne kadar verdiği hibe desteği 6 milyon lirayı aşmış. 

Toplantıda 9 projenin temsilcisini tanıma fırsatı bulduk. Aslında tek tek hepsi haber konusu diyebilirim. 

Sabancı Vakfı’nın internet sitesinde projelerin ayrıntıları var. Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği ve Sabancı Fakfı tarafından gerçekleştirilen Cezaevindeki çocukların görme engelliler için kitap okuduğu projeyi, okumanızı tavsiye ederim. 

Geri Dön