ANASAYFA - Projelerimiz - Çocuğumla Kitap Okuyorum Projesi

Çocuğumla Kitap Okuyorum Projesi

Çocuğumla Kitap Okuyorum” projesinin amacı gören çocuklarına kitap okuma zevkini aşılamak veya onların okuma becerilerini geliştirmek isteyen görmeyen ebeveynlere yardımcı olmaktır. 3 – 8 yaş arasındaki çocuklara uygun çeşitli kitaplar Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nda sayfa numaraları belirtilerek, resimleri betimlemeli olarak kısaltmasız kabartma yazıyla basılmıştır. Bu nedenle bu kitaplar, resimli mürekkep baskılı kaynak kitapla bir bütün olarak kullanılır.

Genellikle küçük çocuklar aynı masalları tekrar dinlemekten hoşlanırlar. Bu nedenle bazı kitapların sonuna betimlemesiz metin eklenmiştir. Böylece ebeveynler kolaylıkla sadece öyküyü de okuyabilirler. Ayrıca yeni okumaya başlamış çocuklarının okumalarını takip etmek, takıldıkları yerde yardımcı olmak isteyenler de bu betimlemesiz metinden yararlanabilir.

Okul öncesi çocuklarına yönelik kitaplarda betimlemelerde nesnelerin veya canlıların renk, sayı, yer gibi özellikleri verilerek velilerin çocuklarına “Bu nerede, kaç tane, ne renk?” şeklinde sorularla onların bu konudaki becerilerini artırmaları hedeflenmiştir.

Projenin ilk aşamasında 20 değişik kitabın üçer kopyası yapılarak 60 kitap ile başlandı; ancak bu sürdürülebilir bir projedir ve farklı kaynaklardan edinilen destekler ile kitap sayısı arttırılmaktadır.

Bu ödünç kitaplar, talep edenlere, resimli mürekkep baskı ile kabartma baskısı bir arada bir çanta içinde gönderilmektedir.

Bu kitapların listesini ve kısaca konularını içeren bir katalog bulunmaktadır.

Proje 2015 senesinde Tülay Aktaş Gönüllü Güçbirliği Proje yarışmasında Karşılıksız Hizmet Ödülü’nü kazandı.

 

Geri Dön