ANASAYFA - Projelerimiz - Mutfaktan Güzel Kokular Geliyor Yemek Kitabı Projesi

Mutfaktan Güzel Kokular Geliyor Yemek Kitabı Projesi

 

2013 yılında, Uluslararası Rotary 2440. Bölge Rotaryen eşleri desteği ile gerçekleştirilen bu proje, Türkiye’de bir ilk olup körler için özel olarak kaleme alınmış 100 adet yemek tarifini içermektedir.

Projenin hedefi görme özürlü yetişkinlerin sürekli ellerinin altında bulunduracakları bir yemek tarifleri kitabının kabartma yazı ile ve sesli olarak hazırlanmasıdır. Projenin hedef kitlesi ise Türgök üyesi yetişkinlerdir.

Rotaryen eşleri tarafından hazırlanan kitap içeriğinde yemek tariflerinin yanısıra uzmanlar tarafından verilen gıda bilgileri de yer almaktadır. Tariflerde çorba, salata, zeytinyağlı yemekler, mezeler, et, balık, tavuk yemekleri, börek, tatlı, kek, kurabiye bulunmaktadır. Hazırlanan bu tarifler ünlü şef Ömür Akkor’un çalışmaları ile gözden geçirilmiş, ölçüler standartlaştırılmış ve tarifler görme özürlülerin kullanımına uygun hale getirilmiştir. Böylece kitabın profesyonel bir elden çıkması sağlanmıştır.

Proje kapsamında ,proje destekçisi İmse merkezinde görme özürlüler için bir yemek kursu düzenlenmiş ve katılanlara sertifika verilmiştir. Gelen istekler üzerine yemek kursları, proje sponsorları İnoksan ve Dr. Oetker mutfaklarında da tekrarlanmıştır.

Yemek tarifleri kitabının seslendirmesi projeye katılan Rotaryen eşleri tarafından gerçekleştirilmiş ve 1000 adet çoğaltılmıştır.

Kabartma yazı ile üretilen kitap ise 150 adet çoğaltılarak Türgök üyelerine gönderilmiştir.

Mutfaktan Güzel Kokular Geliyor” isimli yemek kitabı Çin’de yapılan yemek kitapları yarışmasında kendi dalında birincilik ödülü almıştır.

Ayrıca 2013 yılı Tülay Aktaş Güçbirliği Platformunun Karşılıksız Hizmet Ödülü’nü kazanmıştır.

 

Geri Dön