ANASAYFA - Projelerimiz - DR. OETKER Tatlı Kurabiyeleri Kitapçığı Üretimi

DR. OETKER Tatlı Kurabiyeleri Kitapçığı Üretimi

Bu proje, görme özürlülerden gelen istekler üzerine Dr.Oetker Firması desteği ile 2017 senesinde gerçekleştirilmiştir.

 Projenin amacı, görme özürlülerin hayatlarının çeşitli evrelerinde karşılaştıkları sorunların bir kısmını oluşturan bir soruna dikkat çekerek çözüm sağlamaya başlamaktır. Hepimizin günlük hayatımızda rahatlıkla yaptığımız işlerden birisi de sevdiğimiz tatlıları pişirebilmektir. Marketten aldığımız paketlerin üzerindeki tarifleri okuyarak çeşit çeşit tatlıları istediğimiz gibi pişiririz. İşte bu basit olayı bile gerçekleştirebilmek için paket üzerindeki bilgileri okuyabiliyor olmamız gerekir; görmeyen birisi için bu aşama, başka birine ihtiyaç duyması demektir. Oysa bu problemi çözmek için bu tariflerin onlara uygun şekilde sesli veya kabartma hazırlanması yeterlidir.

 Projenin hedefi, bu sorunun çözümüne bir başlangıç olması için Dr. Oetker firmasının tatlı ürünlerinden bir kısmının tariflerinin görme özürlüler için hazırlanarak TÜRGÖK üyesi 400 kişiye gönderilmesi idi.

 Proje kapsamında, Dr.Oetker firması ürünlerinden 28 adet tatlı tarifinin kabartma yazı ve sesli olarak hazırlanmıştır. Seçilen ürünler için tarifler gözden geçirilerek görme özürlüler için revize edilmiştir.

 Projenin hedef kitlesi Türgök üyesi 18 yaş üzeri kişilerden oluşmaktaydı. Hazırlanan tarifler 200 adet Braille-kabartma yazı ile, 200 adet de sesli olarak hazırlanmış ve kargo ile evlerine gönderilmiştir. Proje sürecinde ayrıca görme özürlülerin katıldığı bir mutfak atölyesinde, kitapçıklarda yer alan tariflerin bazıları uygulanmıştır.

 Proje sürdürülebilir bir projedir, ileriki dönemlerde farklı ürün grupları için benzer çalışmalar yapılarak tarif kitapçıkları sayısı arttırılacaktır.

 

Geri Dön