ANASAYFA - Projelerimiz - İngilizce Öğrenmek İsteyenler için Kitap Seti Üretimi

İngilizce Öğrenmek İsteyenler için Kitap Seti Üretimi

Bu proje 2017 senesinde Amerika’da faaliyet gösteren “Bridge to Türkiye” desteği ile gerçekleştirildi. Kısa adı ile BTF 2003 yılında ABD’de yaşan Türkler tarafından kurulan bu dernek ülkemizdeki eğitime destek vermek amacıyla çalışıyor. Türkiye’nin ilk görme engelli dağcısı ve milli atleti Necdet Turhan’ın Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve projesinin final etkinliği olan Avusturalya Kosciuszko tırmanışından haraketle BTF’nin 2017 yılında koordine ettiği sosyal sorumluluk projesinin bir bölümü Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı tarafından gerçekleştirildi.

Kitaplığımız yönetimine üyelerimizden gelen istekler doğrultusunda, temel bir İngilizce öğrenme kitabının kabartma olarak hazırlanmasına ve isteyen görme özürlü üyelere gönderilmesine karar verildi.

Projenin hedefi İngilizce öğrenmek isteyen görme özürlülerin ulaşabileceği kapsamlı bir set ile onların kendi kendilerini geliştirmelerine katkıda bulunmaktır. Projenin hedef kitlesi Braille –kabartma yazı- bilen TÜRGÖK üyeleridir.

Görme özürlüler için Braille - kabartma yazı- kitapların varlığı, dil öğreniminde çok önemlidir. Sesli kaynaklar konuşma açısından faydalı olmakla birlikte, yazım kurallarını öğrenebilmek ancak Braille baskı kitaplar sayesinde olabilmektedir. Dil öğrenmek isteyen görme özürlülerin hem sesli hem de Braille baskı kaynaklardan faydalanması gerekir.

Proje kapsamında “Essential Grammar in Use” ( Raymond Murphy) kitabı Braille- kabartma baskı, iki adet İngilizce öykü kitabı (Gulliver’s Travels, E.T. The Extra Terrestrial), ayrıca “İngilizcede En Çok Kullanılan 3000 Sözcük” (Fono Yayınları) sesli kitap olarak hazırlandı. “Essential Grammar In Use” kitabı kabartma yazı ile 9 cilt olarak hazırlandı. Öykü kitapları da Braille baskı ve sesli olmak üzere üretildi. Ayrıca daha önce sesli olarak üretilen “İngilizcede En Çok Kullanılan 3000 Sözcük” (Fono Yayınları) bu sete ilave edildi.

Bu setten 4 ayrı kopya hazırlanarak talep eden TÜRGÖK üyelerine gönderilmiştir. Kitaplığımız bu projede üretilen kabartma ve sesli kitaplardan oluşan bu seti üyelerimizin istekleri üzerine çoğaltarak göndermeye devam etmektedir.

 

Geri Dön