Tülay Yazgan Özgeçmiş

1958 yılında İstanbul Atatürk Kız Lisesinden mezun olup Av. Gültekin Yazgan ile evlendi. Eşinin teşviki ile 1965 yılında İzmir İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni başarı ile bitirdi.

Yazgan; 1968-1994 yılları arasında İzmir Ticaret Lisesinde Ticaret Hukuku, Taşıma ve Sigorta Hukuku, Ekonomi derslerinin öğretmenliğini yaptı.

Yazgan, anneliği ve eğitimciliğinin yanında eşinin de bir numaralı destekçisi olarak; yazdığı ve çevirdiği kitapların editörlüğünü yaptı. Gültekin Yazgan ile birlikte yurt dışındaki görmeyenler kitaplıklarını yerinde inceledi. Tülay Yazgan eşinin kurucusu olduğu Altı Nokta Körler Derneği’nde gönüllü olarak çalıştı. Yazgan 53 yıllık eşi Gültekin Yazgan’ın en büyük hayali olan Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı’nın da kurucu üyesidir. 2011’de eşinden bayrağı devralıp Başkan olarak kitaplıktaki çalışmalara liderlik etmektedir.

Yankı Yazgan ve Çağrı Yazgan gibi 2 değerli bilim adamını yetiştiren Yazgan; eşi gibi körlerin eğitim ve öğretim hayatlarına sürekli yeni şeyler katmaya devam etmektedir.

Eşi ile birlikte sürdürdükleri bu anlamlı yolculuk; 2009 yılında psikolog Doğan Cüceloğlu’nun yazdığı “Onlar Benim Kahramanım” kitabında anlatılmıştır.

Geri Dön