Fizik Y.Mühendisleri Berksan - Dr. Yüksel ATAKAN

1969’dan beri Almanya’da bulunan Berksan – Yüksel ATAKAN, 1961’de Ankara Üniversitesi Fizik Y.Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Türkiye’de çeşitli kurumlarda fizikçi olarak çalıştılar. Yüksel Atakan Uluslarası Atom Enerjisi bursunu kazanıp önce Viyana’ya gitti, sonra da Almanya’nın Heidelberg Üniversitesinde 1972 sonunda doktorasını yaptı. Daha sonra Mannheim’daki Brown Boveri şirketinin nükleer santralların projelendirilmesiyle ilgili bölümünde 15 yıl radyasyon fiziği konusunda çalıştı, daha sonra da 10 yıl Siemens’in Hanau’daki nükleer yakıt elemanları bölümünde proje yöneticisi olarak görev yaptı.

Berksan Atakan da Türkiye’de çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra, Almanya’da Mannheim’daki Brown Boveri şirketinde radyo verici antenlerinin projelendirilmesinde 15 yıl çalıştı. 1983’de Almanya’da Consultıng bürosu açan Berksan Atakan Avrupa’nın çeşitli radyo 

şirketleri için projeler ve hesaplar yaptı (Radyo İtalya, Radyo Vatikan, Almanya Südwestfunk, Avusturya Radyo Verici kurumları bunlardan bazılarıdır). Daha sonra 10 yıl kadar da Frankfurt bölgesindeki cep telefon iletişim sistemleriyle ilgili baz istasyonlarının projelendirilmesinde ve frekans planlanmasında danışmanlık ve proje yöneticiliği yaptı.

Şimdi her ikisi de emekli olmakla birlikte, Yüksel Atakan radyasyonların insana etkileriyle ilgili bilimsel gelişmeleri Türkiye’deki popüler bilim dergilerinde yazmayı sürdürmekte, eşi Berksan da ona yardımcı olmaktadır. Yüksel Atakan’ın son yıllarda Cumhuriyet Bilim Teknik, Tübitak, NTV Bilim, Bilim ve Gelecek dergileriyle Bilimania web, Herkese Bilim ve Teknoloji dergisi, Fizik Müh. Ve daha başka portallarda yayımlanan 100 kadar yazıları vardır (bkz. www.fmo.org.tr). Berksan ve Yüksel Atakan çiftinin Almanya’daki Duisburg üniversitesinde termodinamik bölüm başkanlığı görevinde profesör bir oğulları, bir kız ve bir oğlan torunları vardır. İlerlemiş yaşına rağmen Yüksel Atakan Almanya’da tenis turnuvalarına katılıyor. Türkiye’de Ege’de (Gümüldür/Özdere) ve Almanya’da oturdukları Heppenheim’daki gölde rüzgar sörfü yapmayı sürdürüyor.

 

 

 

Geri Dön