(Görme Özürlüler İçin)
ÜYE GİRİŞİ

Vatandaşlık No:
Şifre:
 
Şifremi Unuttum
TÜRGÖK Üyelik Formu

Yazı Boyutu Büyüklüğü:
A-|A0|A+


E-Bülten Aboneliği

E-posta Adresiniz

Arkadaşınla Paylaş

İsminiz:

E-posta Adresiniz:

Arkadaşınızın E-posta Adresi:

İZKA Projesi: Görmeyenlere İmla Kılavuzu

Kabartma KILAılavuzun Görüntüsü Sesli DVD Kılavuzun Görüntüsü

    Türkiye’de ilk  kez  “Görme Özürlüler için  Kabartma (Braille) Basılı ve Türkçe Konuşan  İmla Kılavuzu“ hazırlandı. Proje İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle gerçekleştirildi.-
     Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) ve Karşıyaka Soroptomist Kulübü el ele vererek, İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) desteğiyle her biri sekiz cilt olmak üzere 20 set kabartma baskılı imla kılavuzu ve bin CD hazırladı.  Projenin sunumu, İzmir Ticaret Odası’nda (İTO) yapıldı. TÜRGÖK Başkanı Gültekin Yazgan’ın eşi Tülay Yazgan, “İZKA’ya sağladığı mali destek ve böyle bir proje ortamı yaratmalarından dolayı şükran borçluyuz. İmla kılavuzunun kabartma baskılı ve sesli kitapları, Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Bir ilki gerçekleştirdik” dedi. Karşıyaka Soroptomist Kulübü Başkanı İlgün Canbeyli de, “Mütevazı bütçelerimizle bu işe girişmemiz mümkün değildi. İZKA’nın da sayesinde görme özürlü öğrencilerimizin büyük bir ihtiyacı giderilmiş oldu” diye konuştu.
    İTO Meclis Başkanı ve İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Necip Kalkan, İZKA olarak, uygun projelere hibe desteği sağladıklarını hatırlattı, şöyle dedi: “Toplum yararına fikirleri destekliyoruz. Şimdiye kadar sosyal içerikli 71 projeye destek verdik. TÜRGÖK’ü ve Karşıyaka Soroptomist Kulübü’nü kutluyorum.” Konuşmaların ardından TÜRGÖK Başkan Yardımcısı, görme özürlü Prof. Önder Kütahyalı, kabartma baskılı ilk imla kılavuzunu okuyarak deneme yaptı. Hazırlanın kitapların ve CD’lerin, görme özürlü  öğrencilere dağıtılacağı belirtildi.
    2010  Ocak  ayında  tamamlanan her biri  8 cilt  olmak üzere  20 set Kabartma Baskılı İmla Kılavuzu ve 1000 adet  Türkçe konuşan  İmla kılavuzu  CD’nin  görme özürlü  öğrencilere  ulaştırılması  sağlandı.